Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Smrt šikanisty (učitele)

21. 01. 2023 7:42:32
Nebo smrt učitele (šikanisty)? První nadpis je pravdivější. Zoufalý ponižovaný mladý kluk zahnaný do kouta zabil šikanistu, který byl jeho učitelem. To byl pravý důvod proč zaútočil. Nic jiného. Případy šikany končí často naopak.

Jak? Smrtí toho kdo je šikanován. Ze zoufalství si sáhne na život. Kdyby tomu bylo tak i v tomto případě nikoho by to nezajímalo. Škola by problém zametla pod koberec a nad případem by se zavřela voda. Ani mediálně to není příliš zajímavé. Jen další smutná čárka do statistiky. Dopadlo to ovšem úplně jinak.

Celý příběh se smutným koncem studenta učiliště, který minulý rok zabil svého učitele mačetou jsem dlouhodobě sledoval a na základě mediálních výstupů nejen od soudu jsem se rozhodl napsat svůj názor.

Šikana je hnusná záležitost. Jste trochu jiný? Máte tedy problém a v prostředí kde se šikana neřeší je to problém hodně velký.

A co může být vůbec nejhorší? Jste trochu jiný a přesto, že jste na základce šikanu zažil, na střední škole máte od ní pokoj. A pak se stane něco co vůbec nejste schopen pobrat. Šikanistou libujícím si v ponižování se stane váš učitel.

To je případ i mladého vraha. Zabil. Nic už se nedá vrátit zpět.

Vývojově opožděný submisivní introvert. Nejslabší kus ve třídě. Jak snadné je si do něho kopnout. Není to žádná agresivní flákač a fetka, která se neučí a na školu kašle. I s hendikepem, který od života dostal se snaží a i ty špatné známky jsou vydřené. Má velkou podporu rodiny a bere školu a svoje výsledky v ní zodpovědně a velmi vážně. Jako každý student očekává podporu a pomoc. Od koho? Od svého učitele.

Náš student sice není nejbystřejší, ale tenhle základ pochopil. Učitel by měl být někdo kdo by mu měl pomoci a podpořit ho v jeho snaze. Nebylo to tak. Stal se pravý opak. Učitel si na něho podle výpovědi spolužáků zasedl a dusil ho. Vůbec to nechápe. Tak to přece nemá být. Výhrůžky od učitele, že nedokončí školu na které mu tolik záleželo a ponižování před celou třídou odstartovaly smutné události. Dlouhodobou bezmoc, frustraci a veřejné ponížení nezvládl.

Jak později vypověděl student a nyní už vrah. " Kdyby to udělal v soukromí, ale před celou třídou to řek" vykřikl obžalovaný v soudní síni a rozplakal se....

Jinak už to nikdy nebude. Ze zoufalého šikanovaného studenta zahnaného do kouta je vrah. Zabil člověka. Šikanista je mrtvý. A co dál....?

Za zločin má následovat trest. Ne vždy je to tak jednoduché. Pro viníky často mluví i polehčující okolnosti. Bude v tom to i tomto případě?

Mrtvému už život nikdo nevrátí. Zůstává zde jenom pachatel a pohled soudu jak bude kvalifikovat jeho zoufalý čin. Má být pachatel ve vězení "vychováván a polepšen"? Obžaloba navrhuje 14 let za vraždu. To není tenhle případ. Dlouhodobý kriminál by v tomto případě zničil další život. K čemu by to bylo dobré?

Jak jsem četl právník obžalovaného hledá prostor v možnosti překvalifikování trestného činu z vraždy na zabití člověka v silném rozrušení. Nejnižší sazba tři roky. Nevím zda existuje i teoretická možnost propuštění pachatele a jeho ambulantní léčba.

Doufám, že pachatel dostane co nejnižší možný trest.

A co učitelé? Jsou i tací, kteří svou pozici využívají k honění svého ega a exhibice své moci nad žáky či studenty. Někdy už je to normální šikana a nemusí to dopadnout dobře.

Tak jak se to stalo podle mého pohledu v tomto případu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-soud-rozpleta-utok-macetou-ve-skole-nadoba-emoci-pretekla-rekl-znalec-223910

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soud-sou-ohradni-student-vrazda-ucitele-maceta.A230120_072143_domaci_imat

Autor: Zdeněk Bárta | sobota 21.1.2023 7:42 | karma článku: 28.46 | přečteno: 1101x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Jiří Rusnok podpořil Pavla - Babiš je chaos.

Různé osobnosti či "osobnosti" se vyjadřují k prezidentské volbě a je celkem zajímavé či spíše smutné jak málo výrazných osobností máme. Bývalý premiér "zemanovské" úřednické vlády a guvernér ČNB Jiří Rusnok je jednou z nich.

26.1.2023 v 7:11 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Kolik nerozhodných a váhavých voličů přesvědčil PP nebo AB?

Právě jim byla určena včerejší televizní debata určena. Rozhodnuté voliče a je jedno z jaké strany zajímat nemusela. Já jsem ji také znechuceně vypnul asi v polovině. Kolik vůbec takových voličů je? Je jich jen 10% nebo 30%?

23.1.2023 v 7:04 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 552 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Nevoliči "menšího zla" nakonec pomohou jen k vítězství "většímu zlu". Spokojeni?

Volíme. Čas se rozhodnout. Je velmi relativní někoho označit za menší či větší zlo. Každý může už pouze dva kandidáty vnímat a hodnotit úplně jinak. Možnost A nebo možnost B. Už se nedá nikam uhnout jako v 1.kole. Dá? Nevolit?

19.1.2023 v 9:52 | Karma článku: 40.90 | Přečteno: 11266 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Lubomír Stejskal

Když se LibreOffice postaví na zadní

Jaký pocit vás přepadne, když spěcháte – šéfovi jste právě slíbili „za deset minut tam budu“ -, přiřítíte se k autu, chcete nastartovat – a nic. Nebo když máte plnou myčku, zapnete ji – a nic.

1.2.2023 v 12:36 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 232 | Diskuse

Tereza Květoňová

Jak přežít venkov - čtení na pokračování: Kolo

Bydlení na venkově má nespornou výhodu pro vášnivé cyklisty, co se rádi kochají krajinou. Nemusíte se harcovat nikam mimo město, prostě nasednete na kolo a už se v ní projíždíte.

31.1.2023 v 21:15 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jana Aulehlová

Alzheimer – 7. díl - Další člen rodiny

Večer jsem dostala tak vynadáno, že jsem mu vrátila jeho sírový zásyp a rázně jsem odešla. Ať si ho klidně sype na ten svůj pytlík, já už na to nemám nervy. Už víc jak třetí měsíc je mám někde odložený v kýblu.

31.1.2023 v 17:17 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 451 | Diskuse

Petr Kleinwächter

Těžký život voliče SPD

Fanoušci Tomia spílají svému idolu, že řádně nepodpořil jediného možného kandidáta, Andreje Babiše. Co mají dělat?

30.1.2023 v 10:35 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jiří Mitáček

Dobrý den, pane Zemane…

Takto jsem začínal svůj velice slušný „rozlůčkový“ blog s panem Zemanem. Jenom jsem mu chtěl sdělit, že budu 5 let žít v zemi. která nemá presidenta. Vůůůbec jsem netušil, že těch let bude 2 x tolik. A vůbec jsem netušil...

29.1.2023 v 23:45 | Karma článku: 27.28 | Přečteno: 656 | Diskuse
Počet článků 548 Celková karma 28.49 Průměrná čtenost 1997

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...