Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Manželství homosexuálů. Referendum. ANO či NE....?

5. 09. 2019 8:06:38
Zkuste si představit, že se účastníte referenda, které tuto otázku má rozhodnout. Držíte v ruce dva lístky, který hodíte do urny a proč? Jste schopni rozhodnout se racionálně, či vaše rozhodnutí ovládají emoce? Já to tedy zkusím.

Nejdřív vstanu z gauče a rozhlédnu se po světě. Rozhodovala se tato otázka někdy v referendu v jiných zemí Evropy?Ano, bylo to ve dvou případech. V Irsku, kde bylo schváleno dvoutřetinovou většinou a ve Slovinsku, kde byl výsledek přesně opačný. Proč? Hrálo v tom roli náboženství? To asi ne,Slovinsko je mnohem víc ateistické než Irsko. Zde se jen přímo ukázkově ukazuje rozdíl mezi myšlením západní části Evropy a postkomunistickým východem, kde jsou nejstarší generace ovlivněny výchovou v totalitním systému. Je celkem zajímavé se také podívat, kolik lidí mělo o hlasování zájem.V Irsku hlasovalo 60 procent občanů a ve Slovinsku pouze 30 procent....

Půjdeme se ted podívat do starých, tedy západních zemí EU. Manželství homosexuálů jsou povoleny ve 13 zemí z 15.Země EU doplnují ještě Island, Norsko a Švýcarsko. Uznávání manželství homosexuálů mělo v těchto zemích pozvolný průběh. První je začalo uznávat Nizozemsko v roce 2001 a poslední Rakousko v letošním roce..Ted už jen zbývá napsat, které dvě země z EU manželství homosexuálů neuznávají. Jsou to Itálie, Řecko a i část Velké Británie - Severní Irsko.Proč? Já bych řekl,že právě v těchto zemí má katolická či pravoslavná církev na veřejné mínění a společnost celkově největší vliv.

Po Evropě jsem se podíval a tak si mohu už informován znovu sednout na gauč a zamyslet se nad hypotetickým hlasováním v referendu. Z toho co jsem napsal je jasné,že na Východě není žádná země povolující manželství homosexuálů. Budeme první, nebo by to u nás dopadlo jako ve Slovinsku?

Nechci se nechat ovlivnit, ale i tak mě zajímají průzkumy veřejného mínění. Zajímá mě co si myslí ostatní,nikdy se nerozhoduji podle toho co si myslí většina, často je to naopak.V posledních letech podpora manželství homosexuálů stoupá. Jeden výzkum říká, že 61 procent je pro (21 rozhodně a 40 spíš) a 33 proti (20 rozhodně a 13 spíš) 6 procent neví nebo se nezajímá o nic...Průzkum uvádí i celkem známý fakt, že čím jsou lidé starší tím víc jsou proti a i další zjištění ,že proti jsou více muži není nic překvapivého. Nejčastěji jsou proti muži starší 45 let, tedy moje skupina.

Tak dost řečí a konečně k věci. Jak bych hlasoval já a proč? Tedy emoce stranou, pouze racionální úvaha má smysl.Na mém hlasovacím lístku by bylo ANO, jsem pro manželství homosexuálů. Proč? Každé rrozumné rozhodnutí by mělo někomu pomoci a nikomu neuškodit, tak to aspoň vnímám já. Část z 2500 registrovaných párů,které chtějí vstoupit do manželství bude mít možnost uspořádat si právně svoje záležitost tak jako mají možnost ostatní. Majetkové vztahy, dědictví, placení daní a ochranu dětí,které už nyní žijí v těchto vztazích při úmrtí jednoho z partnerů. O nic víc nikomu nejde.Prý je to proti přírodě. Co má právní svazek společného s přírodou? To je zde někdo opravdu tak naivní kdo si myslí,že plodit a rodit děti se dá až po vstupu do manželství a bez toho to nejde? Prý je to proti tradici. Ano je. No a co? Tradice se ve společnosti neustále mění, tak to vždy bylo a bude. Pokud bylo před sto lety tradicí,že rozvod manželství je něco společensky nevhodného a rozvedená žena byla vnímána veřejnosti velmi negativně, dnes je rozvod něco normálního a i několikrát rozvedená žena nikoho nezajímá. Někomu ani nepřijde divné,že dvakrát rozvedený muž bojuje za tradiční rodinu. Tradice, tedy vnímaní společnosti se změnilo.

Proč bych měl hlasovat proti? Mají snad manželství homosexuálů ohrozit celou společnost nebo dokonce "zničit národ" jak znějí různé emotivní výkřiky. To je přece nesmysl. Jak? Manželství heterosexuálů se tato změna nedotkne a nikoho to neohrozí. Je snad společnost v Itálii či Řecku nějak lepší a životaschopnější než společnost v Nizozemí či jinde? Je snad společnost v Severním Irsku jakýmsi způsobem zachráněna před tím co se děje v sousedním Irsku? Je na nich vidět nějaký rozdíl, který by dokazoval nebezpečí manželství homosexuálů pro společnost? Odpovězte si sami....

Ten rozdíl je pouze v tom,že společnosti v Itálii,Řecku a v Severním Irsku jsou vlivem katolické církve méně tolerantní k ostatním. Budeme méně tolerantní i my v nejvíce ateistické zemi světa? Vlivem koho? Demagogů využívajících emotivní výkřiky bez skutečných argumentů a obsahu na kterých si postavili svou politickou karieru? Emoce jsou často silnější než rozumná racionální úvaha. I to je tradice a to nejen v Česku. Co i tuto tradici změnit....?

Autor: Zdeněk Bárta | čtvrtek 5.9.2019 8:06 | karma článku: 12.17 | přečteno: 694x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Nová posila - Jandák bude kandidovat za ANO

Proč? Protože ČSSD je podle něho zoufalá. V tom má nepochybně pravdu. Jen za zoufalou stranu se mohl zoufalec Jandák stát poslancem a ministrem kultury. Čtvrtá politická zastávka - ČSSD je už minulostí. Pátá štace začíná....

26.5.2020 v 12:39 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 895 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Očkovat se ? Ne!? aneb Úterý a náš "Penáč" - 7:20. Prázdno...

Další díl z našeho "Penáče"- svět je zase o kousek víc normální, další nesmyslnost zrušena. Nakupuji bez front. Konec seniorských hodin. Co dál? Novou vakcínou na covid -19 by se odmítlo očkovat 43 % lidí v Česku. Je to normální ?

26.5.2020 v 8:13 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 983 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Sobota. Náš "Penáč" - 7:20 narváno...

Parkoviště plné. U všech pokladen fronty. Pokud měl někdo záměr natěsnat co nejvíc lidí do jednoho prostoru, tak se to podařilo. Na rozestupy není šance. Každý se snaží nakoupit do začátku seniorských hodin...

23.5.2020 v 8:24 | Karma článku: 46.55 | Přečteno: 16820 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Socha Koněva není válečným hrobem

Cituji z dopisu českého ministra obrany " Památník není majetkem ministerstva obrany ani nestál na jeho pozemcích. Rovněž jej podle právních předpisů nebylo možné zařadit do kategorie válečný hrob". Je to jasné Mongole Šojgu ?

20.5.2020 v 9:16 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 948 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vlastimil Fürst

Jásot vítězů

V první polovině této písně jsme sledovali Davida, jak se raduje z toho, že mu byly odpuštěny hříchy. Vnitřní prázdnotu a vyprahlost vystřídala obrovská radost a štěstí.

29.5.2020 v 19:10 | Karma článku: 6.37 | Přečteno: 86 | Diskuse

Tien Tran Tat

Proč nerad chodím do vietnamských Večerek

Ne že bych tam nechtěl, ale nemůžu. Tak jsem si to musel sám sobě nějak znechutit. Rodiče mi říkávali, ať tam nechodím, protože si budou myslet, že jdu „očumovat“ jejich ceny. Ale neposlouchal jsem je.

29.5.2020 v 9:44 | Karma článku: 39.43 | Přečteno: 6363 | Diskuse

Vít Olmer

Zvířátka a miliardáři

Starý pán má jezevčíka Ferdu. Prý i pejskové se mohou nakazit kurvavirem. Tak chodili do parku s rouškou oba. Ferda mu oddaností zaháněl deprese. Večer si k pánovi vlezl do postele, pán si četl a Ferda chroupal oblíbenou mrkev.

28.5.2020 v 14:36 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 603 | Diskuse

Aleš Baloun

Proč mají některé na první pohled rizikové země tak málo nakažených?

Proč se zatím nekonala pandemie v Africe nebo v Indii, Vietnamu a podobných zemích, kde mnoho lidí žije ve špatných podmínkách?

28.5.2020 v 8:01 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 749 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Vzácná paní Ruth

Útržky ze setkávání se s více než devadesátiletou osobností. Životní příběh ženy, jež zásluhou Sira Nicholase Wintona unikla holokaustu...

27.5.2020 v 18:45 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 377 Celková karma 27.84 Průměrná čtenost 1837

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...