Manželství homosexuálů. Referendum. ANO či NE....?

5. 09. 2019 8:06:38
Zkuste si představit, že se účastníte referenda, které tuto otázku má rozhodnout. Držíte v ruce dva lístky, který hodíte do urny a proč? Jste schopni rozhodnout se racionálně, či vaše rozhodnutí ovládají emoce? Já to tedy zkusím.

Nejdřív vstanu z gauče a rozhlédnu se po světě. Rozhodovala se tato otázka někdy v referendu v jiných zemí Evropy?Ano, bylo to ve dvou případech. V Irsku, kde bylo schváleno dvoutřetinovou většinou a ve Slovinsku, kde byl výsledek přesně opačný. Proč? Hrálo v tom roli náboženství? To asi ne,Slovinsko je mnohem víc ateistické než Irsko. Zde se jen přímo ukázkově ukazuje rozdíl mezi myšlením západní části Evropy a postkomunistickým východem, kde jsou nejstarší generace ovlivněny výchovou v totalitním systému. Je celkem zajímavé se také podívat, kolik lidí mělo o hlasování zájem.V Irsku hlasovalo 60 procent občanů a ve Slovinsku pouze 30 procent....

Půjdeme se ted podívat do starých, tedy západních zemí EU. Manželství homosexuálů jsou povoleny ve 13 zemí z 15.Země EU doplnují ještě Island, Norsko a Švýcarsko. Uznávání manželství homosexuálů mělo v těchto zemích pozvolný průběh. První je začalo uznávat Nizozemsko v roce 2001 a poslední Rakousko v letošním roce..Ted už jen zbývá napsat, které dvě země z EU manželství homosexuálů neuznávají. Jsou to Itálie, Řecko a i část Velké Británie - Severní Irsko.Proč? Já bych řekl,že právě v těchto zemí má katolická či pravoslavná církev na veřejné mínění a společnost celkově největší vliv.

Po Evropě jsem se podíval a tak si mohu už informován znovu sednout na gauč a zamyslet se nad hypotetickým hlasováním v referendu. Z toho co jsem napsal je jasné,že na Východě není žádná země povolující manželství homosexuálů. Budeme první, nebo by to u nás dopadlo jako ve Slovinsku?

Nechci se nechat ovlivnit, ale i tak mě zajímají průzkumy veřejného mínění. Zajímá mě co si myslí ostatní,nikdy se nerozhoduji podle toho co si myslí většina, často je to naopak.V posledních letech podpora manželství homosexuálů stoupá. Jeden výzkum říká, že 61 procent je pro (21 rozhodně a 40 spíš) a 33 proti (20 rozhodně a 13 spíš) 6 procent neví nebo se nezajímá o nic...Průzkum uvádí i celkem známý fakt, že čím jsou lidé starší tím víc jsou proti a i další zjištění ,že proti jsou více muži není nic překvapivého. Nejčastěji jsou proti muži starší 45 let, tedy moje skupina.

Tak dost řečí a konečně k věci. Jak bych hlasoval já a proč? Tedy emoce stranou, pouze racionální úvaha má smysl.Na mém hlasovacím lístku by bylo ANO, jsem pro manželství homosexuálů. Proč? Každé rrozumné rozhodnutí by mělo někomu pomoci a nikomu neuškodit, tak to aspoň vnímám já. Část z 2500 registrovaných párů,které chtějí vstoupit do manželství bude mít možnost uspořádat si právně svoje záležitost tak jako mají možnost ostatní. Majetkové vztahy, dědictví, placení daní a ochranu dětí,které už nyní žijí v těchto vztazích při úmrtí jednoho z partnerů. O nic víc nikomu nejde.Prý je to proti přírodě. Co má právní svazek společného s přírodou? To je zde někdo opravdu tak naivní kdo si myslí,že plodit a rodit děti se dá až po vstupu do manželství a bez toho to nejde? Prý je to proti tradici. Ano je. No a co? Tradice se ve společnosti neustále mění, tak to vždy bylo a bude. Pokud bylo před sto lety tradicí,že rozvod manželství je něco společensky nevhodného a rozvedená žena byla vnímána veřejnosti velmi negativně, dnes je rozvod něco normálního a i několikrát rozvedená žena nikoho nezajímá. Někomu ani nepřijde divné,že dvakrát rozvedený muž bojuje za tradiční rodinu. Tradice, tedy vnímaní společnosti se změnilo.

Proč bych měl hlasovat proti? Mají snad manželství homosexuálů ohrozit celou společnost nebo dokonce "zničit národ" jak znějí různé emotivní výkřiky. To je přece nesmysl. Jak? Manželství heterosexuálů se tato změna nedotkne a nikoho to neohrozí. Je snad společnost v Itálii či Řecku nějak lepší a životaschopnější než společnost v Nizozemí či jinde? Je snad společnost v Severním Irsku jakýmsi způsobem zachráněna před tím co se děje v sousedním Irsku? Je na nich vidět nějaký rozdíl, který by dokazoval nebezpečí manželství homosexuálů pro společnost? Odpovězte si sami....

Ten rozdíl je pouze v tom,že společnosti v Itálii,Řecku a v Severním Irsku jsou vlivem katolické církve méně tolerantní k ostatním. Budeme méně tolerantní i my v nejvíce ateistické zemi světa? Vlivem koho? Demagogů využívajících emotivní výkřiky bez skutečných argumentů a obsahu na kterých si postavili svou politickou karieru? Emoce jsou často silnější než rozumná racionální úvaha. I to je tradice a to nejen v Česku. Co i tuto tradici změnit....?

Autor: Zdeněk Bárta | čtvrtek 5.9.2019 8:06 | karma článku: 12.16 | přečteno: 672x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Bojuj za Koněva!! Komunisté vyzývají básníka Vyorala k boji!

Tedy pochopitelně nejen básníka Vyorala,ale všechny básníky.Bojujte svými verši za Koněva! Komunisté na Praze 10 jsou aktivní a burcují do boje i můzy, ovšem jen ty komunistické a prokremelské rudohnědé děvy, či snad děvky...?

15.9.2019 v 16:17 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 544 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Akce Koněv. Osvobodí vlastenci radnici Prahy 6 od nacistů?

Čas se posunul.Radnice Prahy 6 nedala na "moudrou radu" proruského kolaboranta prezidenta Zemana, tak jak ji doporučoval ruský ministr kultury. Socha maršále bude odsunuta. Hysterie, lži a výhrůžky z ruské strany nabírají na síle.

14.9.2019 v 6:49 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 5505 | Diskuse

Zdeněk Bárta

99,57% Čechů chce sochu Koněva.Zbytek jsou nacisti.

Ruská televize už své diváky "pravdivě" informovala, že pouze 0,43 procent Čechů je pro odstranění sochy Koněva. Křoví této lži dělal Ovčáček.Ruský ministr kultury zase nadával nejen starostovi Prahy 6 Kolářovi do nacistů....

7.9.2019 v 8:33 | Karma článku: 46.44 | Přečteno: 12815 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jana Mrázková

"Napište blog, paní Žolíková, máte skluz!"

Pravila paní Matesová, když jsme se ráno potkaly s našimi pejsky na špacíru. Tedy, ona se jmenuje jinak, a já taky nejsem Žolíková. Jenže to máme tak vymyšlené: My pejskaři se obvykle při prvním setkání ptáváme na jméno pejska,

17.9.2019 v 23:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Miloš Korotvička

Dálnice D1 a my z Východu a oni z civilizace

Toto zamyšlení je psáno na sedadle autobusu, tedy v přímém přenosu a proto je možno konstatovat, že tento příběh je pravdivý a podobnost s ději a osobami není náhodná, nýbrž je, bohužel, přímo z našeho života.

16.9.2019 v 22:43 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 842 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Bojuj za Koněva!! Komunisté vyzývají básníka Vyorala k boji!

Tedy pochopitelně nejen básníka Vyorala,ale všechny básníky.Bojujte svými verši za Koněva! Komunisté na Praze 10 jsou aktivní a burcují do boje i můzy, ovšem jen ty komunistické a prokremelské rudohnědé děvy, či snad děvky...?

15.9.2019 v 16:17 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 544 | Diskuse

Jitka Štanclová

Nad všechny blogy světa...

... Tak mi napověděla známá blogerka Zdenička. "Těším se na to, kdy napíšeš, jak jsi čekala na další vnouče".

14.9.2019 v 20:54 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Před Koněvem, za Koněvem

Pro ty, které snad nadpis nadzvedl - tak klídek prosím. Případnou polemiku, a ne, že by nebylo o čem, na někdy jindy, ač není to z mé strany podmínkou. Toto je o dobách více, než dřevních. Ale tak trochu i o současnosti.

14.9.2019 v 14:57 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 419 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 26.98 Průměrná čtenost 1761

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Najdete na iDNES.cz