Manželství homosexuálů. Referendum. ANO či NE....?

5. 09. 2019 8:06:38
Zkuste si představit, že se účastníte referenda, které tuto otázku má rozhodnout. Držíte v ruce dva lístky, který hodíte do urny a proč? Jste schopni rozhodnout se racionálně, či vaše rozhodnutí ovládají emoce? Já to tedy zkusím.

Nejdřív vstanu z gauče a rozhlédnu se po světě. Rozhodovala se tato otázka někdy v referendu v jiných zemí Evropy?Ano, bylo to ve dvou případech. V Irsku, kde bylo schváleno dvoutřetinovou většinou a ve Slovinsku, kde byl výsledek přesně opačný. Proč? Hrálo v tom roli náboženství? To asi ne,Slovinsko je mnohem víc ateistické než Irsko. Zde se jen přímo ukázkově ukazuje rozdíl mezi myšlením západní části Evropy a postkomunistickým východem, kde jsou nejstarší generace ovlivněny výchovou v totalitním systému. Je celkem zajímavé se také podívat, kolik lidí mělo o hlasování zájem.V Irsku hlasovalo 60 procent občanů a ve Slovinsku pouze 30 procent....

Půjdeme se ted podívat do starých, tedy západních zemí EU. Manželství homosexuálů jsou povoleny ve 13 zemí z 15.Země EU doplnují ještě Island, Norsko a Švýcarsko. Uznávání manželství homosexuálů mělo v těchto zemích pozvolný průběh. První je začalo uznávat Nizozemsko v roce 2001 a poslední Rakousko v letošním roce..Ted už jen zbývá napsat, které dvě země z EU manželství homosexuálů neuznávají. Jsou to Itálie, Řecko a i část Velké Británie - Severní Irsko.Proč? Já bych řekl,že právě v těchto zemí má katolická či pravoslavná církev na veřejné mínění a společnost celkově největší vliv.

Po Evropě jsem se podíval a tak si mohu už informován znovu sednout na gauč a zamyslet se nad hypotetickým hlasováním v referendu. Z toho co jsem napsal je jasné,že na Východě není žádná země povolující manželství homosexuálů. Budeme první, nebo by to u nás dopadlo jako ve Slovinsku?

Nechci se nechat ovlivnit, ale i tak mě zajímají průzkumy veřejného mínění. Zajímá mě co si myslí ostatní,nikdy se nerozhoduji podle toho co si myslí většina, často je to naopak.V posledních letech podpora manželství homosexuálů stoupá. Jeden výzkum říká, že 61 procent je pro (21 rozhodně a 40 spíš) a 33 proti (20 rozhodně a 13 spíš) 6 procent neví nebo se nezajímá o nic...Průzkum uvádí i celkem známý fakt, že čím jsou lidé starší tím víc jsou proti a i další zjištění ,že proti jsou více muži není nic překvapivého. Nejčastěji jsou proti muži starší 45 let, tedy moje skupina.

Tak dost řečí a konečně k věci. Jak bych hlasoval já a proč? Tedy emoce stranou, pouze racionální úvaha má smysl.Na mém hlasovacím lístku by bylo ANO, jsem pro manželství homosexuálů. Proč? Každé rrozumné rozhodnutí by mělo někomu pomoci a nikomu neuškodit, tak to aspoň vnímám já. Část z 2500 registrovaných párů,které chtějí vstoupit do manželství bude mít možnost uspořádat si právně svoje záležitost tak jako mají možnost ostatní. Majetkové vztahy, dědictví, placení daní a ochranu dětí,které už nyní žijí v těchto vztazích při úmrtí jednoho z partnerů. O nic víc nikomu nejde.Prý je to proti přírodě. Co má právní svazek společného s přírodou? To je zde někdo opravdu tak naivní kdo si myslí,že plodit a rodit děti se dá až po vstupu do manželství a bez toho to nejde? Prý je to proti tradici. Ano je. No a co? Tradice se ve společnosti neustále mění, tak to vždy bylo a bude. Pokud bylo před sto lety tradicí,že rozvod manželství je něco společensky nevhodného a rozvedená žena byla vnímána veřejnosti velmi negativně, dnes je rozvod něco normálního a i několikrát rozvedená žena nikoho nezajímá. Někomu ani nepřijde divné,že dvakrát rozvedený muž bojuje za tradiční rodinu. Tradice, tedy vnímaní společnosti se změnilo.

Proč bych měl hlasovat proti? Mají snad manželství homosexuálů ohrozit celou společnost nebo dokonce "zničit národ" jak znějí různé emotivní výkřiky. To je přece nesmysl. Jak? Manželství heterosexuálů se tato změna nedotkne a nikoho to neohrozí. Je snad společnost v Itálii či Řecku nějak lepší a životaschopnější než společnost v Nizozemí či jinde? Je snad společnost v Severním Irsku jakýmsi způsobem zachráněna před tím co se děje v sousedním Irsku? Je na nich vidět nějaký rozdíl, který by dokazoval nebezpečí manželství homosexuálů pro společnost? Odpovězte si sami....

Ten rozdíl je pouze v tom,že společnosti v Itálii,Řecku a v Severním Irsku jsou vlivem katolické církve méně tolerantní k ostatním. Budeme méně tolerantní i my v nejvíce ateistické zemi světa? Vlivem koho? Demagogů využívajících emotivní výkřiky bez skutečných argumentů a obsahu na kterých si postavili svou politickou karieru? Emoce jsou často silnější než rozumná racionální úvaha. I to je tradice a to nejen v Česku. Co i tuto tradici změnit....?

Autor: Zdeněk Bárta | čtvrtek 5.9.2019 8:06 | karma článku: 12.17 | přečteno: 679x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Nenoste květiny na rozloučení s Karlem Gottem....

Na takovou výzvu je už sice pozdě, můj blog také žádnou výzvou není. Takové právo má pouze rodina, která chce splnit přání zemřelého, nebo toto přaní může vyslovit před svou smrtí ten, kterému mají být květinové dary určeny.

11.10.2019 v 6:46 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 627 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Saský nacionalista ( vlastenec?) vraždil

První informace po včerejším útoku na synagogu ve východním Německu opět v českých diskuzích daly šanci místním vlastencům, kteří se ani trochu nepovažují za nacionalisty či xenofoby.Mají hned jasno.Určitě to musel být muslim....

10.10.2019 v 7:15 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 643 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Transsexuální Popelka - útok neomarxistů na klasickou pohádku.

Klasický text pohádky Popelka z pera bratří Grimmů, nebo její českou verzi od Boženy Němcové jistě každý zná.Nebo ne? Má už snad každý v hlavě tu neomarxistickou odpornost s nechutnou transsexuální Popelkou?

5.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 938 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Je starosta,který zakáže napustit bazén klimatický komunista....?

Změna klimatických podmínek na zemi již dnes přináší nové životní situace. Na jedné straně jsou hlasy,které volají po tom, aby se lidé dobrovolně uskromnili a změnili dnešní pro klima zničující konzumní styl života.Dokážeme to?

21.9.2019 v 7:16 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Magdalena Westman

Můj poločas (1)

Nad výrazem poločas jsem se poprvé vážněji zamyslela až při četbě knihy Petera F. Druckera Výzvy managementu pro 21. století (1999/2000).

22.10.2019 v 11:43 | Karma článku: 3.80 | Přečteno: 106 | Diskuse

Šárka Medková

Mimoň si svou budoucnost již naplánoval

O víkendu jsme se vydali na agrofarmu, kousek od Písku.Věděla jsem, že Tomášek miluje hospodářská zvířata, takže farma byla jasná volba.

22.10.2019 v 10:32 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 440 | Diskuse

Karel Januška

Otevřený dopis

Pravda není prázdné slovo. Moderátoři veřejnoprávních medií by si měli vybírat důvěryhodné občany, kteří nejsou zatížení politikou.

22.10.2019 v 6:04 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 228 | Diskuse

Tadeáš Firla

Povzbuzení pro odcházející, nebo vyloučené Svědky Jehovovy

Stále častěji se setkávám s bývalými Svědky Jehovovými, nebo čtu jejich články, sdílení, zkušenosti. Tyto mé řádky jsou směrovány přímo těm, kteří již odešli, nebo byli vyloučeni z organizace. Rád bych některé z nich povzbudil.

21.10.2019 v 21:52 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jan Vargulič

Vše pro rodinu..

Má prý být hezky a v rádijku (chytří jak rádio) vybízejí k rodinnému výletu. Rád poslechnu a chápu se - jsem mužskej - iniciativy. Chtělo by to něco originálního, a proto půjdeme s ženou jako obvykle do parku..

21.10.2019 v 11:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 168 | Diskuse
Počet článků 316 Celková karma 25.67 Průměrná čtenost 1749

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Najdete na iDNES.cz