Strach jménem Greta o zapůjčenou planetu

21. 08. 2019 6:38:40
Greta? Musím se přiznat, že mě tato culíkatá švédská dívka nezajímala.Až do té doby co se zde na blogu začaly rojit hysterické spisky plné dehonestace, urážek a nenávisti. Vše sepisováno údajnými konzervativními pravičáky. Proč?

O tom, že ničení a drancování přírody je lidským dílem jistě není pochyb.Hloupost, bezohlednost, chamtivost. Od jednoho hloupě vyhozeného umělohmotného kapesníku v lese počínaje a bezohledným drancováním pralesů v Amazonii či na Síbiři konče. Je opravdu správné nazývat každého ochránce přírody "ekoteroristou" nebo levičákem a plivat po něm? Zaslouží si ty údajně konzervativní plivance obyvatelé vesnic v okolí hnědouhelného dolu Turow jen proto,že brání své bydliště před ničením zeleně, hlukem, prachem a hlavně mají strach o vodu ve svých studních? Zaslouží si ty plivance Greta a všichni ti mladí, kteří mají strach o své bydliště - planetu Zemi? Jsou znepokojeni tím jak starší generace zachází se zeměkoulí kterou má od nich zapůjčenou. Oni tu budou žít po nás a jejich obavy jsou jistě oprávněné. Mají na ně právo.

Nic není pravdivější víc než citát - " Nezdědili jsme zeměkouli od svých předků,ale máme ji zapůjčenou od svých dětí" a tyto děti mají nyní strach a obavy. Dívka Greta je symbolem všech mladých a nejen jich,kteří se chtějí zamyslet nad světem ve kterém žijeme.Jaký je ten náš "normální svět"...?Svět manipulace a reklamy na cokoliv. Je opravdu to šílenství konzumu a spotřeby normální? To opravdu musíme do sebe cpát stále nová jídla v co největším množství? Neustále si kupovat stále nové a nové věci, které nepotřebujeme? To musí opravdu být každé dítě zavaleno hromadou hraček se kterými si ani nehraje?Musíme mít opravdu každý rok nové a jiné hadry,boty, kabelky a kdoví co ještě abychom byli in...? Musíme stále do nekonečna cestovat, abychom poznali nezapomenutelné zážitky na které za rok zapomeneme?

Všichni nám něco chtějí prodat a tvrdí nám,že za tou hromadou věcí a zážitků teprve budeme štastní a náš život bude bohatší a nádherný. Je tomu opravdu tak? Kolik lidí jde tak daleko, že si toto umělé falešné štěstí kupuje na dluh? Asi si opravdu myslí, že ti štastní a rozesmátí lidé v reklamách na půjčky jsou z reálného světa.. .

Výroba všech těch zbytečných věcí zanechává uhlíkovou stopu, zatěžuje přírodu a podílí se na změně klimatu. Že to není stoprocentně vědecky dokázané a světem neuznávaný místní génius pan "Více takových Kožených"- Václav Klaus tvrdí opak? Co na tom, máme snad čekat na to až se ukáže,že Václav Klaus neměl opět pravdu? Potom už bude na všechno pozdě.

Podobně jako výroba zbytečností přírodu zatěžuje nesmyslné cestování. Turisté toužící zažít něco nového a skvělého přeplnují města, historické památky a přírodní zajímavostí. Opravdu je potřebná cesta tam, kde zažijeme jen fronty, zkažený žaludek, stres a nakonec zklamání? Už i kdysi na nepřístupné nejvyšší hoře světa musíte stát ve frontě a brodit se odpadky. To je normální?

A nyní doprostřed této šílené hromadné konzumní hostiny zaplacené na dluh budoucích generací přijde někdo, kdo hodovníky požádá aby se uskromnili a začali žít jinak. Je celkem lidské, že se mu dostane nadávek i posměchu z umaštěných lačných úst a bude zasypán ohlodanými kostmi. Kdo ohrožuje jejich nacpané pupky je nepřítel.

Ne každý se chce zamyslet nad tím co jí, kolik toho musí sníst a v jaké kvalitě.Co vše a kde si kupuje. Proč to kupuje. Zda opravdu všechny ta zbytečné věci musí mít.a zda méně není někdy více.Musí se opravdu zamilovat do nové kuchyně? Je to normální? Zamyslet se nad tím kam a proč cestuje.Jaký způsob dopravy zvolí .Zamyslet se zda zbytečně neplýtvá energií a vodou. Zda nemůže pomoci sázením stromů a péčí o ně.Zamyslet se nad celým svým životem a nad tím co on sám může udělat proto, aby bylo zmírněno ohrožení změny klimatu. Přemýšlet co je v životě opravdu důležité a co si nikde nekoupí. Uskromnit se a začít žít jinak.

Pokud má někdo problém s culíkatou dívkou a s mládím všeobecně, tak jako kdysi arogantní soudruh Štěpán, tak zde nabízím slova šedivého starce.Zde je citát filosofa profesora Erazima Koháka - " Cílem dobrovolné skromnosti není askeze, ale naopak výběrová náročnost v níž volíme lepší kvalitu života na místě konzumu"

Autor: Zdeněk Bárta | středa 21.8.2019 6:38 | karma článku: 37.26 | přečteno: 7536x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Bojuj za Koněva!! Komunisté vyzývají básníka Vyorala k boji!

Tedy pochopitelně nejen básníka Vyorala,ale všechny básníky.Bojujte svými verši za Koněva! Komunisté na Praze 10 jsou aktivní a burcují do boje i můzy, ovšem jen ty komunistické a prokremelské rudohnědé děvy, či snad děvky...?

15.9.2019 v 16:17 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 544 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Akce Koněv. Osvobodí vlastenci radnici Prahy 6 od nacistů?

Čas se posunul.Radnice Prahy 6 nedala na "moudrou radu" proruského kolaboranta prezidenta Zemana, tak jak ji doporučoval ruský ministr kultury. Socha maršále bude odsunuta. Hysterie, lži a výhrůžky z ruské strany nabírají na síle.

14.9.2019 v 6:49 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 5505 | Diskuse

Zdeněk Bárta

99,57% Čechů chce sochu Koněva.Zbytek jsou nacisti.

Ruská televize už své diváky "pravdivě" informovala, že pouze 0,43 procent Čechů je pro odstranění sochy Koněva. Křoví této lži dělal Ovčáček.Ruský ministr kultury zase nadával nejen starostovi Prahy 6 Kolářovi do nacistů....

7.9.2019 v 8:33 | Karma článku: 46.44 | Přečteno: 12815 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Manželství homosexuálů. Referendum. ANO či NE....?

Zkuste si představit, že se účastníte referenda, které tuto otázku má rozhodnout. Držíte v ruce dva lístky, který hodíte do urny a proč? Jste schopni rozhodnout se racionálně, či vaše rozhodnutí ovládají emoce? Já to tedy zkusím.

5.9.2019 v 8:06 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 672 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jana Mrázková

"Napište blog, paní Žolíková, máte skluz!"

Pravila paní Matesová, když jsme se ráno potkaly s našimi pejsky na špacíru. Tedy, ona se jmenuje jinak, a já taky nejsem Žolíková. Jenže to máme tak vymyšlené: My pejskaři se obvykle při prvním setkání ptáváme na jméno pejska,

17.9.2019 v 23:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Miloš Korotvička

Dálnice D1 a my z Východu a oni z civilizace

Toto zamyšlení je psáno na sedadle autobusu, tedy v přímém přenosu a proto je možno konstatovat, že tento příběh je pravdivý a podobnost s ději a osobami není náhodná, nýbrž je, bohužel, přímo z našeho života.

16.9.2019 v 22:43 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 842 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Bojuj za Koněva!! Komunisté vyzývají básníka Vyorala k boji!

Tedy pochopitelně nejen básníka Vyorala,ale všechny básníky.Bojujte svými verši za Koněva! Komunisté na Praze 10 jsou aktivní a burcují do boje i můzy, ovšem jen ty komunistické a prokremelské rudohnědé děvy, či snad děvky...?

15.9.2019 v 16:17 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 544 | Diskuse

Jitka Štanclová

Nad všechny blogy světa...

... Tak mi napověděla známá blogerka Zdenička. "Těším se na to, kdy napíšeš, jak jsi čekala na další vnouče".

14.9.2019 v 20:54 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Před Koněvem, za Koněvem

Pro ty, které snad nadpis nadzvedl - tak klídek prosím. Případnou polemiku, a ne, že by nebylo o čem, na někdy jindy, ač není to z mé strany podmínkou. Toto je o dobách více, než dřevních. Ale tak trochu i o současnosti.

14.9.2019 v 14:57 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 419 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 26.98 Průměrná čtenost 1761

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Najdete na iDNES.cz