Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Strach jménem Greta o zapůjčenou planetu

21. 08. 2019 6:38:40
Greta? Musím se přiznat, že mě tato culíkatá švédská dívka nezajímala.Až do té doby co se zde na blogu začaly rojit hysterické spisky plné dehonestace, urážek a nenávisti. Vše sepisováno údajnými konzervativními pravičáky. Proč?

O tom, že ničení a drancování přírody je lidským dílem jistě není pochyb.Hloupost, bezohlednost, chamtivost. Od jednoho hloupě vyhozeného umělohmotného kapesníku v lese počínaje a bezohledným drancováním pralesů v Amazonii či na Síbiři konče. Je opravdu správné nazývat každého ochránce přírody "ekoteroristou" nebo levičákem a plivat po něm? Zaslouží si ty údajně konzervativní plivance obyvatelé vesnic v okolí hnědouhelného dolu Turow jen proto,že brání své bydliště před ničením zeleně, hlukem, prachem a hlavně mají strach o vodu ve svých studních? Zaslouží si ty plivance Greta a všichni ti mladí, kteří mají strach o své bydliště - planetu Zemi? Jsou znepokojeni tím jak starší generace zachází se zeměkoulí kterou má od nich zapůjčenou. Oni tu budou žít po nás a jejich obavy jsou jistě oprávněné. Mají na ně právo.

Nic není pravdivější víc než citát - " Nezdědili jsme zeměkouli od svých předků,ale máme ji zapůjčenou od svých dětí" a tyto děti mají nyní strach a obavy. Dívka Greta je symbolem všech mladých a nejen jich,kteří se chtějí zamyslet nad světem ve kterém žijeme.Jaký je ten náš "normální svět"...?Svět manipulace a reklamy na cokoliv. Je opravdu to šílenství konzumu a spotřeby normální? To opravdu musíme do sebe cpát stále nová jídla v co největším množství? Neustále si kupovat stále nové a nové věci, které nepotřebujeme? To musí opravdu být každé dítě zavaleno hromadou hraček se kterými si ani nehraje?Musíme mít opravdu každý rok nové a jiné hadry,boty, kabelky a kdoví co ještě abychom byli in...? Musíme stále do nekonečna cestovat, abychom poznali nezapomenutelné zážitky na které za rok zapomeneme?

Všichni nám něco chtějí prodat a tvrdí nám,že za tou hromadou věcí a zážitků teprve budeme štastní a náš život bude bohatší a nádherný. Je tomu opravdu tak? Kolik lidí jde tak daleko, že si toto umělé falešné štěstí kupuje na dluh? Asi si opravdu myslí, že ti štastní a rozesmátí lidé v reklamách na půjčky jsou z reálného světa.. .

Výroba všech těch zbytečných věcí zanechává uhlíkovou stopu, zatěžuje přírodu a podílí se na změně klimatu. Že to není stoprocentně vědecky dokázané a světem neuznávaný místní génius pan "Více takových Kožených"- Václav Klaus tvrdí opak? Co na tom, máme snad čekat na to až se ukáže,že Václav Klaus neměl opět pravdu? Potom už bude na všechno pozdě.

Podobně jako výroba zbytečností přírodu zatěžuje nesmyslné cestování. Turisté toužící zažít něco nového a skvělého přeplnují města, historické památky a přírodní zajímavostí. Opravdu je potřebná cesta tam, kde zažijeme jen fronty, zkažený žaludek, stres a nakonec zklamání? Už i kdysi na nepřístupné nejvyšší hoře světa musíte stát ve frontě a brodit se odpadky. To je normální?

A nyní doprostřed této šílené hromadné konzumní hostiny zaplacené na dluh budoucích generací přijde někdo, kdo hodovníky požádá aby se uskromnili a začali žít jinak. Je celkem lidské, že se mu dostane nadávek i posměchu z umaštěných lačných úst a bude zasypán ohlodanými kostmi. Kdo ohrožuje jejich nacpané pupky je nepřítel.

Ne každý se chce zamyslet nad tím co jí, kolik toho musí sníst a v jaké kvalitě.Co vše a kde si kupuje. Proč to kupuje. Zda opravdu všechny ta zbytečné věci musí mít.a zda méně není někdy více.Musí se opravdu zamilovat do nové kuchyně? Je to normální? Zamyslet se nad tím kam a proč cestuje.Jaký způsob dopravy zvolí .Zamyslet se zda zbytečně neplýtvá energií a vodou. Zda nemůže pomoci sázením stromů a péčí o ně.Zamyslet se nad celým svým životem a nad tím co on sám může udělat proto, aby bylo zmírněno ohrožení změny klimatu. Přemýšlet co je v životě opravdu důležité a co si nikde nekoupí. Uskromnit se a začít žít jinak.

Pokud má někdo problém s culíkatou dívkou a s mládím všeobecně, tak jako kdysi arogantní soudruh Štěpán, tak zde nabízím slova šedivého starce.Zde je citát filosofa profesora Erazima Koháka - " Cílem dobrovolné skromnosti není askeze, ale naopak výběrová náročnost v níž volíme lepší kvalitu života na místě konzumu"

Autor: Zdeněk Bárta | středa 21.8.2019 6:38 | karma článku: 37.26 | přečteno: 7555x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Nová posila - Jandák bude kandidovat za ANO

Proč? Protože ČSSD je podle něho zoufalá. V tom má nepochybně pravdu. Jen za zoufalou stranu se mohl zoufalec Jandák stát poslancem a ministrem kultury. Čtvrtá politická zastávka - ČSSD je už minulostí. Pátá štace začíná....

26.5.2020 v 12:39 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 895 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Očkovat se ? Ne!? aneb Úterý a náš "Penáč" - 7:20. Prázdno...

Další díl z našeho "Penáče"- svět je zase o kousek víc normální, další nesmyslnost zrušena. Nakupuji bez front. Konec seniorských hodin. Co dál? Novou vakcínou na covid -19 by se odmítlo očkovat 43 % lidí v Česku. Je to normální ?

26.5.2020 v 8:13 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 983 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Sobota. Náš "Penáč" - 7:20 narváno...

Parkoviště plné. U všech pokladen fronty. Pokud měl někdo záměr natěsnat co nejvíc lidí do jednoho prostoru, tak se to podařilo. Na rozestupy není šance. Každý se snaží nakoupit do začátku seniorských hodin...

23.5.2020 v 8:24 | Karma článku: 46.55 | Přečteno: 16818 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Socha Koněva není válečným hrobem

Cituji z dopisu českého ministra obrany " Památník není majetkem ministerstva obrany ani nestál na jeho pozemcích. Rovněž jej podle právních předpisů nebylo možné zařadit do kategorie válečný hrob". Je to jasné Mongole Šojgu ?

20.5.2020 v 9:16 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 948 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vlastimil Fürst

Jásot vítězů

V první polovině této písně jsme sledovali Davida, jak se raduje z toho, že mu byly odpuštěny hříchy. Vnitřní prázdnotu a vyprahlost vystřídala obrovská radost a štěstí.

29.5.2020 v 19:10 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 84 | Diskuse

Tien Tran Tat

Proč nerad chodím do vietnamských Večerek

Ne že bych tam nechtěl, ale nemůžu. Tak jsem si to musel sám sobě nějak znechutit. Rodiče mi říkávali, ať tam nechodím, protože si budou myslet, že jdu „očumovat“ jejich ceny. Ale neposlouchal jsem je.

29.5.2020 v 9:44 | Karma článku: 39.16 | Přečteno: 6201 | Diskuse

Vít Olmer

Zvířátka a miliardáři

Starý pán má jezevčíka Ferdu. Prý i pejskové se mohou nakazit kurvavirem. Tak chodili do parku s rouškou oba. Ferda mu oddaností zaháněl deprese. Večer si k pánovi vlezl do postele, pán si četl a Ferda chroupal oblíbenou mrkev.

28.5.2020 v 14:36 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 602 | Diskuse

Aleš Baloun

Proč mají některé na první pohled rizikové země tak málo nakažených?

Proč se zatím nekonala pandemie v Africe nebo v Indii, Vietnamu a podobných zemích, kde mnoho lidí žije ve špatných podmínkách?

28.5.2020 v 8:01 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 747 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Vzácná paní Ruth

Útržky ze setkávání se s více než devadesátiletou osobností. Životní příběh ženy, jež zásluhou Sira Nicholase Wintona unikla holokaustu...

27.5.2020 v 18:45 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 377 Celková karma 27.84 Průměrná čtenost 1837

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...