Strach jménem Greta o zapůjčenou planetu

21. 08. 2019 6:38:40
Greta? Musím se přiznat, že mě tato culíkatá švédská dívka nezajímala.Až do té doby co se zde na blogu začaly rojit hysterické spisky plné dehonestace, urážek a nenávisti. Vše sepisováno údajnými konzervativními pravičáky. Proč?

O tom, že ničení a drancování přírody je lidským dílem jistě není pochyb.Hloupost, bezohlednost, chamtivost. Od jednoho hloupě vyhozeného umělohmotného kapesníku v lese počínaje a bezohledným drancováním pralesů v Amazonii či na Síbiři konče. Je opravdu správné nazývat každého ochránce přírody "ekoteroristou" nebo levičákem a plivat po něm? Zaslouží si ty údajně konzervativní plivance obyvatelé vesnic v okolí hnědouhelného dolu Turow jen proto,že brání své bydliště před ničením zeleně, hlukem, prachem a hlavně mají strach o vodu ve svých studních? Zaslouží si ty plivance Greta a všichni ti mladí, kteří mají strach o své bydliště - planetu Zemi? Jsou znepokojeni tím jak starší generace zachází se zeměkoulí kterou má od nich zapůjčenou. Oni tu budou žít po nás a jejich obavy jsou jistě oprávněné. Mají na ně právo.

Nic není pravdivější víc než citát - " Nezdědili jsme zeměkouli od svých předků,ale máme ji zapůjčenou od svých dětí" a tyto děti mají nyní strach a obavy. Dívka Greta je symbolem všech mladých a nejen jich,kteří se chtějí zamyslet nad světem ve kterém žijeme.Jaký je ten náš "normální svět"...?Svět manipulace a reklamy na cokoliv. Je opravdu to šílenství konzumu a spotřeby normální? To opravdu musíme do sebe cpát stále nová jídla v co největším množství? Neustále si kupovat stále nové a nové věci, které nepotřebujeme? To musí opravdu být každé dítě zavaleno hromadou hraček se kterými si ani nehraje?Musíme mít opravdu každý rok nové a jiné hadry,boty, kabelky a kdoví co ještě abychom byli in...? Musíme stále do nekonečna cestovat, abychom poznali nezapomenutelné zážitky na které za rok zapomeneme?

Všichni nám něco chtějí prodat a tvrdí nám,že za tou hromadou věcí a zážitků teprve budeme štastní a náš život bude bohatší a nádherný. Je tomu opravdu tak? Kolik lidí jde tak daleko, že si toto umělé falešné štěstí kupuje na dluh? Asi si opravdu myslí, že ti štastní a rozesmátí lidé v reklamách na půjčky jsou z reálného světa.. .

Výroba všech těch zbytečných věcí zanechává uhlíkovou stopu, zatěžuje přírodu a podílí se na změně klimatu. Že to není stoprocentně vědecky dokázané a světem neuznávaný místní génius pan "Více takových Kožených"- Václav Klaus tvrdí opak? Co na tom, máme snad čekat na to až se ukáže,že Václav Klaus neměl opět pravdu? Potom už bude na všechno pozdě.

Podobně jako výroba zbytečností přírodu zatěžuje nesmyslné cestování. Turisté toužící zažít něco nového a skvělého přeplnují města, historické památky a přírodní zajímavostí. Opravdu je potřebná cesta tam, kde zažijeme jen fronty, zkažený žaludek, stres a nakonec zklamání? Už i kdysi na nepřístupné nejvyšší hoře světa musíte stát ve frontě a brodit se odpadky. To je normální?

A nyní doprostřed této šílené hromadné konzumní hostiny zaplacené na dluh budoucích generací přijde někdo, kdo hodovníky požádá aby se uskromnili a začali žít jinak. Je celkem lidské, že se mu dostane nadávek i posměchu z umaštěných lačných úst a bude zasypán ohlodanými kostmi. Kdo ohrožuje jejich nacpané pupky je nepřítel.

Ne každý se chce zamyslet nad tím co jí, kolik toho musí sníst a v jaké kvalitě.Co vše a kde si kupuje. Proč to kupuje. Zda opravdu všechny ta zbytečné věci musí mít.a zda méně není někdy více.Musí se opravdu zamilovat do nové kuchyně? Je to normální? Zamyslet se nad tím kam a proč cestuje.Jaký způsob dopravy zvolí .Zamyslet se zda zbytečně neplýtvá energií a vodou. Zda nemůže pomoci sázením stromů a péčí o ně.Zamyslet se nad celým svým životem a nad tím co on sám může udělat proto, aby bylo zmírněno ohrožení změny klimatu. Přemýšlet co je v životě opravdu důležité a co si nikde nekoupí. Uskromnit se a začít žít jinak.

Pokud má někdo problém s culíkatou dívkou a s mládím všeobecně, tak jako kdysi arogantní soudruh Štěpán, tak zde nabízím slova šedivého starce.Zde je citát filosofa profesora Erazima Koháka - " Cílem dobrovolné skromnosti není askeze, ale naopak výběrová náročnost v níž volíme lepší kvalitu života na místě konzumu"

Autor: Zdeněk Bárta | středa 21.8.2019 6:38 | karma článku: 37.26 | přečteno: 7546x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Nenoste květiny na rozloučení s Karlem Gottem....

Na takovou výzvu je už sice pozdě, můj blog také žádnou výzvou není. Takové právo má pouze rodina, která chce splnit přání zemřelého, nebo toto přaní může vyslovit před svou smrtí ten, kterému mají být květinové dary určeny.

11.10.2019 v 6:46 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 627 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Saský nacionalista ( vlastenec?) vraždil

První informace po včerejším útoku na synagogu ve východním Německu opět v českých diskuzích daly šanci místním vlastencům, kteří se ani trochu nepovažují za nacionalisty či xenofoby.Mají hned jasno.Určitě to musel být muslim....

10.10.2019 v 7:15 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 643 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Transsexuální Popelka - útok neomarxistů na klasickou pohádku.

Klasický text pohádky Popelka z pera bratří Grimmů, nebo její českou verzi od Boženy Němcové jistě každý zná.Nebo ne? Má už snad každý v hlavě tu neomarxistickou odpornost s nechutnou transsexuální Popelkou?

5.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 938 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Je starosta,který zakáže napustit bazén klimatický komunista....?

Změna klimatických podmínek na zemi již dnes přináší nové životní situace. Na jedné straně jsou hlasy,které volají po tom, aby se lidé dobrovolně uskromnili a změnili dnešní pro klima zničující konzumní styl života.Dokážeme to?

21.9.2019 v 7:16 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Magdalena Westman

Můj poločas (1)

Nad výrazem poločas jsem se poprvé vážněji zamyslela až při četbě knihy Petera F. Druckera Výzvy managementu pro 21. století (1999/2000).

22.10.2019 v 11:43 | Karma článku: 3.80 | Přečteno: 104 | Diskuse

Šárka Medková

Mimoň si svou budoucnost již naplánoval

O víkendu jsme se vydali na agrofarmu, kousek od Písku.Věděla jsem, že Tomášek miluje hospodářská zvířata, takže farma byla jasná volba.

22.10.2019 v 10:32 | Karma článku: 24.59 | Přečteno: 435 | Diskuse

Karel Januška

Otevřený dopis

Pravda není prázdné slovo. Moderátoři veřejnoprávních medií by si měli vybírat důvěryhodné občany, kteří nejsou zatížení politikou.

22.10.2019 v 6:04 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 227 | Diskuse

Tadeáš Firla

Povzbuzení pro odcházející, nebo vyloučené Svědky Jehovovy

Stále častěji se setkávám s bývalými Svědky Jehovovými, nebo čtu jejich články, sdílení, zkušenosti. Tyto mé řádky jsou směrovány přímo těm, kteří již odešli, nebo byli vyloučeni z organizace. Rád bych některé z nich povzbudil.

21.10.2019 v 21:52 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Vargulič

Vše pro rodinu..

Má prý být hezky a v rádijku (chytří jak rádio) vybízejí k rodinnému výletu. Rád poslechnu a chápu se - jsem mužskej - iniciativy. Chtělo by to něco originálního, a proto půjdeme s ženou jako obvykle do parku..

21.10.2019 v 11:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 168 | Diskuse
Počet článků 316 Celková karma 25.67 Průměrná čtenost 1749

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Najdete na iDNES.cz