Fakt? Fašisté kradou české děti !?

23. 01. 2015 8:12:53
Případ paní Michalákové a jejich dětí provází plno emoci, skoro až hysterie vystupňovaná podobnými výkřiky. Nebylo by lepší podívat se na vše v klidu a bez emocí? Nic není černobílé, ani případ "fašisty unesených českých dětí". Každá mince má dvě strany, ne jen tu lesklou, kterou chce veřejnost vidět...

Rodina Michalákových opustila svou vlast v roce 2003 a vydala se za vidinou "lepšího života" v bohatém Norsku. Z české rodiny se stali přistěhovalci s trvalým pobytem. Tedy lidé podléhající norským zákonům od kterých se vyžaduje, že je budou respektovat. Stejně tak by měli respektovat místní kulturní zvyky, které mohou být odlišné od kultury ze které přišli. To se týká hlavně pohledu na výchovu dětí...

My to samé vyžadujeme od přistěhovalců do naší vlasti a považujeme to za správné. Teď se mnoho lidí diví, že i Norové vyžadují od přistěhovalců to samé co my a jejich požadavek považují za špatný. Opravdu zajímavý paradox.

Michalákovým se děti narodily v Norsku ( mají i norské občanství?) a spadají tedy stejně jako rodiče pod pravomoc norských soudů a úřadů. Norsko děti chrání. Dělá to sice způsobem, který se u nás mnoha lidem nelíbí, ale v Norsku to není nic neobvyklého. Je to pouze rozdíl v místních kulturních zvycích, tak v pohledu a v práci úřadů sledujících správnou ( podle Norů ) výchovu dětí. Určování toho co je "dobré" nebo "špatné" je vždy velice relativní a český pohled na tento problém může nebo také nemusí být správný....

Pan Ruščák, jeden s blogerů žijících a vychovávající děti v Norsku nám už nabídl mnoho zajímavého čtení o této krásné zemi. V jednom článku popisuje i místní postoj k výchově dětí, který je pak obsažen i v norských zákonech a práci místní sociálky. Jeho rady jak se má rodič chovat k dětem v Norsku jsou zajímavé a ty zásadní má vypsané velkým červeným písmem. Tady jsou :

NIKDY netrestejte děti fyzicky a to ani jednou. NIKDY nedeptejte psychicky dítě.

Toto nedělejte nikdy pokud se v Norsku nechcete dostat do problémů. Obě tato zásadní doporučení rodina Michalákových porušila a dostala se do velkých problémů. Nejde o to, zda budeme z našeho českého pohledu hodnotit zda je přístup Norů k výchově dětí "správný" či ne. To je zcela bezvýznamné, Norové to považují za správné a vyžadují dodržování i po přistěhovalcích. Pokud se někomu norský způsob života nelíbí a nechce ho respektovat má sedět doma a necpat se do jejich země...

V části rozsudku, který zatím nebyl moc zveřejněn ( zatím jen částečně v Echo 24) se mluví i o bití a ponižování dětí. Odvolací soud v roce 2013 neshledal dostatečné důkazy pro sexuální zneužívaní dětí ze strany rodičů. Přesto původní rozhodnutí soudu potvrdil. Soudce argumentoval tím,že otec děti bil a ponižoval a matka je "občas z výchovných důvodů propleskla". Obojí je v Norsku ilegální.

Skutečně otec děti bil a ponižoval? Jak často je bila matka? Soud uvěřil svědkům, kterým se děti svěřily a podle toho rozhodl. Bylo to skutečně tak ? Lze si celkem dobře představit nezaměstnaného muže, kterého musí živit manželka a tak si svou frustraci vybíjí na dětech. Otec dětí se už dál o jejich osud nezajímá...

Norsko je právní stát a rozhodnutí jeho soudu nemůže ovlivnit žádný politik, norský ani český. Představa, že jakýkoliv český či norský politik může měnit rozhodnutí soudu, jen kvůli rozhořčené české veřejnosti je poněkud mimo. Politici mohou jen protestovat.

Matka dětí, paní Michaláková žije i nadále ve "fašistickém Norsku". Její děti vychovávají pěstouni. Z našeho českého pohledu se jistě může zdát, že rozhodnutí norského soudu k pochybení rodiny Michálkových je zbytečně tvrdé a pro matku nespravedlivé. Norové to mohou vidět jinak...

Četl jsem tu i rozhořčené výkřiky "Norsko krade děti pro pěstouný, aby měli práci". To je asi tak na stejné úrovni jako kdybych vykřikoval " Česko krade děti pro dětské domovy, aby jejich zaměstnanci měli práci". Hloupý argument,co? Nevím jak fungují profesionální pěstouni v Norsku. Bude to asi podobný systém jako se rozjíždí u nás. Profesionální pěstouni na krátkodobou péči pobírají od státu finanční příspěvek za to, že jsou kdykoliv schopni přijmou do péče jakékoliv dítě, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Stát jim vyplácí peníze i v době, kdy o žádné dítě nepečují. Přítomnost dítěte v domácnosti není tedy podmínkou k vyplácení peněz od státu.

Zdá se Vám to jako rozhazování peněz? Systém, který dával děti do dětských domovů, je mnohem finančně nákladnější a pro děti ne zrovna nejlepší.

Nepíšu svůj blog proto, že jsem proti boji paní Michálkové, kterou samozřejmě neznám, nepřátelsky zaujatý. Znám jen její mediální obraz a ten nemusí být vždy přesný. Rád se na celou situaci podívám i z jiného, proti "fašistickému Norsku" nezaujatého pohledu.

Jak už v diskuzi někdo napsal - i u nás doma matky bojují proti rozhodnutí soudu o odebrání dětí. To ovšem není mediálně zajímavé. Nic tak nezajímavého reklamu neprodá a politické body to také nikomu nepřinese....

Autor: Zdeněk Bárta | pátek 23.1.2015 8:12 | karma článku: 22.85 | přečteno: 2306x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

Nenoste květiny na rozloučení s Karlem Gottem....

Na takovou výzvu je už sice pozdě, můj blog také žádnou výzvou není. Takové právo má pouze rodina, která chce splnit přání zemřelého, nebo toto přaní může vyslovit před svou smrtí ten, kterému mají být květinové dary určeny.

11.10.2019 v 6:46 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 627 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Saský nacionalista ( vlastenec?) vraždil

První informace po včerejším útoku na synagogu ve východním Německu opět v českých diskuzích daly šanci místním vlastencům, kteří se ani trochu nepovažují za nacionalisty či xenofoby.Mají hned jasno.Určitě to musel být muslim....

10.10.2019 v 7:15 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 643 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Transsexuální Popelka - útok neomarxistů na klasickou pohádku.

Klasický text pohádky Popelka z pera bratří Grimmů, nebo její českou verzi od Boženy Němcové jistě každý zná.Nebo ne? Má už snad každý v hlavě tu neomarxistickou odpornost s nechutnou transsexuální Popelkou?

5.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 938 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Je starosta,který zakáže napustit bazén klimatický komunista....?

Změna klimatických podmínek na zemi již dnes přináší nové životní situace. Na jedné straně jsou hlasy,které volají po tom, aby se lidé dobrovolně uskromnili a změnili dnešní pro klima zničující konzumní styl života.Dokážeme to?

21.9.2019 v 7:16 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Jak Josef Zíma pochopil jednu mojí nohu...

Aneb Jak mi Josef Zíma dodal klid a jistotu... (A ne jen tehdy, když mě lidsky pochopil, ale v podstatě neustále mi do života přinášel štěstí..., protože tu jeho radost v hlase, jsem vnímala celý život!

22.10.2019 v 13:37 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 396 | Diskuse

Michal Pohanka

Podivuhodná změna chování u mužů, když si chtějí zaš...pásovat

Nezaslouží si snad i použitelná hajzlmadam s IQ splachovadla svých patnáct minut slávy? Jistěže ano! Jen pro takové chvíle přece stojí za to žít. Jen pro takové chvíle přece stojí...

22.10.2019 v 13:29 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 731 | Diskuse

Jiří Turner

Mediální ghetto

Svoboda projevu a svobodný přístup k informacím nejsou žádnou zárukou svobodného myšlení. Myslím, že mnoho lidí tuto svobodu nepotřebuje a možná ani nechce. Někomu třeba komplikuje život i možnost volby.

22.10.2019 v 11:15 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 372 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kurdové mají obdobné problémy jako měli řečtí Makedonci

Dívám se na plačící ženy, jejich děti, zoufalé muže, kteří utíkají před bombardování v Sýrii. Je mi jich skutečně líto. Poslouchám v TV pár Kurdů, kde se dozvídám, že jim Turci nepovolili kurdská příjmení. Historie se opakuje.

22.10.2019 v 10:42 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 311 | Diskuse

Jakub Beznoska

Město přidělilo byty nepřizpůsobivým...

...dům poté bude muset hlídat ostraha a bezpečnostní kamery.. Již z tohoto lze usuzovat, že se sociální projekt moc nepovedl.

21.10.2019 v 22:28 | Karma článku: 40.80 | Přečteno: 1768 | Diskuse
Počet článků 316 Celková karma 25.67 Průměrná čtenost 1749

Pseudovesničan v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.

Najdete na iDNES.cz