Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fakt? Fašisté kradou české děti !?

23. 01. 2015 8:12:53
Případ paní Michalákové a jejich dětí provází plno emoci, skoro až hysterie vystupňovaná podobnými výkřiky. Nebylo by lepší podívat se na vše v klidu a bez emocí? Nic není černobílé, ani případ "fašisty unesených českých dětí". Každá mince má dvě strany, ne jen tu lesklou, kterou chce veřejnost vidět...

Rodina Michalákových opustila svou vlast v roce 2003 a vydala se za vidinou "lepšího života" v bohatém Norsku. Z české rodiny se stali přistěhovalci s trvalým pobytem. Tedy lidé podléhající norským zákonům od kterých se vyžaduje, že je budou respektovat. Stejně tak by měli respektovat místní kulturní zvyky, které mohou být odlišné od kultury ze které přišli. To se týká hlavně pohledu na výchovu dětí...

My to samé vyžadujeme od přistěhovalců do naší vlasti a považujeme to za správné. Teď se mnoho lidí diví, že i Norové vyžadují od přistěhovalců to samé co my a jejich požadavek považují za špatný. Opravdu zajímavý paradox.

Michalákovým se děti narodily v Norsku ( mají i norské občanství?) a spadají tedy stejně jako rodiče pod pravomoc norských soudů a úřadů. Norsko děti chrání. Dělá to sice způsobem, který se u nás mnoha lidem nelíbí, ale v Norsku to není nic neobvyklého. Je to pouze rozdíl v místních kulturních zvycích, tak v pohledu a v práci úřadů sledujících správnou ( podle Norů ) výchovu dětí. Určování toho co je "dobré" nebo "špatné" je vždy velice relativní a český pohled na tento problém může nebo také nemusí být správný....

Pan Ruščák, jeden s blogerů žijících a vychovávající děti v Norsku nám už nabídl mnoho zajímavého čtení o této krásné zemi. V jednom článku popisuje i místní postoj k výchově dětí, který je pak obsažen i v norských zákonech a práci místní sociálky. Jeho rady jak se má rodič chovat k dětem v Norsku jsou zajímavé a ty zásadní má vypsané velkým červeným písmem. Tady jsou :

NIKDY netrestejte děti fyzicky a to ani jednou. NIKDY nedeptejte psychicky dítě.

Toto nedělejte nikdy pokud se v Norsku nechcete dostat do problémů. Obě tato zásadní doporučení rodina Michalákových porušila a dostala se do velkých problémů. Nejde o to, zda budeme z našeho českého pohledu hodnotit zda je přístup Norů k výchově dětí "správný" či ne. To je zcela bezvýznamné, Norové to považují za správné a vyžadují dodržování i po přistěhovalcích. Pokud se někomu norský způsob života nelíbí a nechce ho respektovat má sedět doma a necpat se do jejich země...

V části rozsudku, který zatím nebyl moc zveřejněn ( zatím jen částečně v Echo 24) se mluví i o bití a ponižování dětí. Odvolací soud v roce 2013 neshledal dostatečné důkazy pro sexuální zneužívaní dětí ze strany rodičů. Přesto původní rozhodnutí soudu potvrdil. Soudce argumentoval tím,že otec děti bil a ponižoval a matka je "občas z výchovných důvodů propleskla". Obojí je v Norsku ilegální.

Skutečně otec děti bil a ponižoval? Jak často je bila matka? Soud uvěřil svědkům, kterým se děti svěřily a podle toho rozhodl. Bylo to skutečně tak ? Lze si celkem dobře představit nezaměstnaného muže, kterého musí živit manželka a tak si svou frustraci vybíjí na dětech. Otec dětí se už dál o jejich osud nezajímá...

Norsko je právní stát a rozhodnutí jeho soudu nemůže ovlivnit žádný politik, norský ani český. Představa, že jakýkoliv český či norský politik může měnit rozhodnutí soudu, jen kvůli rozhořčené české veřejnosti je poněkud mimo. Politici mohou jen protestovat.

Matka dětí, paní Michaláková žije i nadále ve "fašistickém Norsku". Její děti vychovávají pěstouni. Z našeho českého pohledu se jistě může zdát, že rozhodnutí norského soudu k pochybení rodiny Michálkových je zbytečně tvrdé a pro matku nespravedlivé. Norové to mohou vidět jinak...

Četl jsem tu i rozhořčené výkřiky "Norsko krade děti pro pěstouný, aby měli práci". To je asi tak na stejné úrovni jako kdybych vykřikoval " Česko krade děti pro dětské domovy, aby jejich zaměstnanci měli práci". Hloupý argument,co? Nevím jak fungují profesionální pěstouni v Norsku. Bude to asi podobný systém jako se rozjíždí u nás. Profesionální pěstouni na krátkodobou péči pobírají od státu finanční příspěvek za to, že jsou kdykoliv schopni přijmou do péče jakékoliv dítě, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Stát jim vyplácí peníze i v době, kdy o žádné dítě nepečují. Přítomnost dítěte v domácnosti není tedy podmínkou k vyplácení peněz od státu.

Zdá se Vám to jako rozhazování peněz? Systém, který dával děti do dětských domovů, je mnohem finančně nákladnější a pro děti ne zrovna nejlepší.

Nepíšu svůj blog proto, že jsem proti boji paní Michálkové, kterou samozřejmě neznám, nepřátelsky zaujatý. Znám jen její mediální obraz a ten nemusí být vždy přesný. Rád se na celou situaci podívám i z jiného, proti "fašistickému Norsku" nezaujatého pohledu.

Jak už v diskuzi někdo napsal - i u nás doma matky bojují proti rozhodnutí soudu o odebrání dětí. To ovšem není mediálně zajímavé. Nic tak nezajímavého reklamu neprodá a politické body to také nikomu nepřinese....

Autor: Zdeněk Bárta | pátek 23.1.2015 8:12 | karma článku: 22.35 | přečteno: 2260x

Další články blogera

Zdeněk Bárta

9 - Okamura může dál fakturovat...

Čtrnáct poslanců zvolených za Úsvit a jen tři jsou členy tohoto hnutí. Ani za dva roky po založení hnutí Úsvit se počet jeho členů nezměnil. Pokladnu stále ovládá uzavřená devítičlená skupina vedená Okamurou. Podařilo se mi dohledat pouze čtyři členy tohoto elitního spolku. Vůdce a fakturanta Okamuru, poslance Fialu a Černocha. Tím čtvrtým je už odsunutý úspěšný pisatel Tomiových blogů Novák - Večerníček. Sice odsunutý ze strany, ale zda to znamená i odsunutí od státního cecku, kterým proudí na účet Úsvitu miliony, to už mohu pouze spekulovat...

11.2.2015 v 12:05 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 528 | Diskuse

Zdeněk Bárta

500 000 mrtvých Rusů

To není pro Rusko dobrá zpráva. Dobře začnu nějakou lepší. V Rusku se zlevňují potraviny! Potraviny? Je to ten správný výraz pro tekutý chléb ruského lidu - vodku? Vláda rozhodla, že nejnižší cena vodky musí být 185 rublů za půl litru. Původní cena byla 220 rublů. Milovníci vodky a těch není v Rusku málo, mohou jásat o provolávat oslavná hesla o zvětšit tak slávu a velikost Imperátora. Vím, že tady na blogu má novodobý ruský car spousta fanoušků, tak nebude problém si s chutí nadšeně zařvat - Ať žije Putin !!!

5.2.2015 v 13:11 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 1140 | Diskuse

Zdeněk Bárta

0,46% Stáhněte velvyslance z Kyjeva!

Stáhněte velvyslance z Kyjeva požaduje opozice. Velkohubý nadpis na Hlasu Ruska o "skutečných názorech politiků a veřejnosti v Česku " Jaká opozice? Topka, ODS, Okamura nebo komunisti? To bylo první co mě napadlo a tak jsem zvědavě rozklikl.

4.2.2015 v 14:16 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 1492 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Fanatici z IS upálili muslima

Fanatiky z IS je třeba zlikvidovat. Každá sekta, která zneužívá náboženství a vyplachuje lidem mozek je nebezpečná. S fanatiky, se těžko bojuje. Velitelé několika křížových výprav organizovaných proti husitům, by o tom mohli vyprávět. Nechme historii ( i když je zajímavé, že u nás naše historické radikální náboženské fanatiky stále oslavujeme ) a pojďme do součastnosti....

4.2.2015 v 8:17 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1590 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Renda

Chystá se bič na české lidi: Bude se jim připomínat spáchání cikánské genocidy

Českým lidem je třeba připomínat, že způsobili genocidu cikánů v Československu. Za tím účelem vznikne památník cikánského holocaustu v Letech u Písku. Ten si Češi sami zaplatí.

18.10.2017 v 9:02 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 239 |

Jiří Fábik

Tichý lhář

O tom jak přijít k penězům k financování svých myšlenek. Jak nebezpečné pro okolí může být zneužití politické situace v zemi , možná i v důsledku závažné duševní nemoci. Je až nebezpečné pro společnost vyjadřování takových lidí.

18.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 103 | Diskuse

Vratislav Kozak

Co možná nevíte o Pivovaru U Fleků

Pivovar U Fleků v Praze je vyhlášeným návštěvním místem v hlavním městě. Pivaři o něm říkají, že je známější než Hradčany.

18.10.2017 v 8:28 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 144 | Diskuse

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 6. Rady otcům, jak na efektivní péči o mimino

Příchod potomka do rodiny je vždy zásadní událostí. V pozitivním, někdy ovšem i negativním slova smyslu.

18.10.2017 v 8:08 | Karma článku: 5.93 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Co po mně chceš? Pravdu či lež…

Pravda a lež – kategorie, které jsou staré aspoň tak jako lidstvo, ale spíš mnohem starší. A stále se s nimi neumíme vyrovnat a často je ani od sebe rozpoznat. Přesto si lidé pořád myslí, že o nich dokážou říct něco přínosného.

18.10.2017 v 1:32 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 168 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1695
Zaměstnanec v "nejlepších letech", který se raduje z každého dne kdy může vnímat svět všemi smysly.Věčný optimista, který dobře ví, že život je krásný a je hloupé si ho kazit zlobou, závistí a nenávistí.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.